דילוג לתוכן הראשי

Glacier de Bionnassay – מסלולי הליכה באזור המון-בלאן (2)


השביל עליו אנחנו צועדים נמצא במדרון תלול ומכוסה בשלוליות גדולות של שלג. אני די חוששת מההליכה בשלג. משתדלת לדרוך בעקבות של בן זוגי שהולך לפני. משתדלת לא להחליק, לא לשקוע, לא להירטב (יום ארוך עוד לפנינו ולא מתאים לי להמשיך אותו עם נעלים וגרבים רטובות). אחרי כמה מקטעים כאלה אני מוצאת סלע נחמד ומכריזה לשאר החבורה שהם יכולים להמשיך בלעדי. אני אנוח כאן. זה לא נאמר בטון פולני. לא ישבתי בחושך. באמת הרגשתי שהגענו לנוף נפלא ואני אהנה לשבת בשקט ולהתבונן. לא היה לי צורך לכבוש מפל או קרחון שחיכו בקצה השביל. מבחינתי את היעד שלי כבשתי. 


זה היום הראשון בטיול שלנו באזור המון-בלאן. טיול שבו תכננו לצאת בכל יום למסלול הליכה אחר. בשלב התכנון אני הייתי אחראית על איסוף המידע הכתוב ועל כל המנהלות, בן זוגי היה אחראי על תחזית מזג האוויר ועל טיול וירטואלי באזור בעיקר בעזרת Google Earth. אחד המקומות ששבו את ליבו הוא הקרחון Glacier de Bionnassay. החלטנו להגיע לקרחון ביום ההליכה הראשון. ירדנו מהכביש הראשי שמוביל לעמק שאמוני לכיוון העיירה Saint-Gervais-les-Bains. עיירה יפה שנראתה לנו יותר ערנית ופעילה מהעיירה המנומנמת בה התמקמנו. החלטנו שנחזור לבקר בה שוב אבל על זה אספר בפוסט אחר. המשכנו בנסיעה לכיוון Bionnassay. עזבנו את הכביש המרכזי לטובת כביש צר ומפותל שאתגר את יכולת הנהיגה של בן זוגי במיוחד ברגעים בהם הגיע מולנו רכב. לשמחתנו היו מעט מפגשים כאלה. בקצה הכביש השארנו את הרכב בחניה מסודרת (Le Crozat) עם שילוט הכוונה ואפילו תא שירותים מרווח ונקי. אחרי כמה רגעים של בלבול, אף אחד מהשלטים לא מכוון לקרחון שלנו, הבנו שהשביל מסתתר מעבר לחניה. 


התחלנו את ההליכה בגובה 1420 מ', באזור ירוק ופורח. השביל עובר מעל חווה עם כבשים ומאותו רגע התנגן בראשי שיר. איזה? חכו בסבלנות, הוא מופיע בסוף הפוסט. השביל מטפס במתינות. האחו הירוק סביבנו מנוקד בעצים ובפרחים כולל פרחי אמנון ותמר שגדלים בר בטבע. תמיד מפליא אותי לפגוש בטבע צמחים שבארץ רואים רק בעציצים או גינות. 


עברנו מקבץ בקתות עץ והתחלנו לטפס. טיפוס די תלול כיאה לשביל הליכה באלפים. בגובה 1760 מ' הצטרפנו למקטע ששייך גם למסלול ה TMB. הלכנו לכיוון Col de Tricot


עוד עליה קלה והנוף נפתח. עזבנו את השילוט ל Col de Tricot והלכנו לכיוון הקרחון בעמק ירוק מוקף הרים עם מקבצי שלג. יכולנו לעצור כאן ולהנות מהנופים הבראשיתיים אבל המשכנו לעלות, התקדמנו לעבר הקרחון. 


המראות עוצמתיים. בשלב הזה אני התיישבתי על סלע והשאר המשיכו הלאה. הם הגיעו למפל מרשים ולמרחק נגיעה מהקרחון. משיחה עם כמה מטפסים, שדילגו לעברנו מבין ההרים, הבנו שהמשך הדרך דורש ציוד מקצועי (חבלים, גרזני שלג) ואנחנו לא ערוכים להרפתקה כזאת. ממילא זו היתה סטיה מהמסלול. סטיה מהנה ומרשימה. בן זוגי קיווה אבל לא האמין שנצליח להגיע כל כך קרוב לקרחון. הוא את שלו השיג. 


לאחר שהתמלאנו במראות הקרחון והנוף המרשים שסביבו, חזרנו לשביל שמוביל ל Col de Tricot. הוא הוביל אותנו לאטרקציה השניה של היום – גשר תלוי מעל מים סוערים. 


קצת אחרי הגשר פנינו לשביל שמוביל חזרה לכיוון העיירה Bionnassay. בחלק הזה של הטיול פגשנו שפע של מים זורמים. אשדות נופלים מההרים. זורמים. שוצפים. מתלכדים, נפרדים ושוב מתלכדים לפלגים ונחלים. 


ירדנו די בתלילות בתוך יער. כשהנחל מלווה אותנו ומתגלה פה ושם. חצינו אותו שוב הפעם בגשר מסודר מבטון ועצרנו לפיקניק נחמד באחו פרחוני. שוב חזרו המראות של תחילת המסלול, פריחה צבעונית, צנועה ונעימה, הדרך הפכה נוחה יותר, רחבה ולא תלולה. 


הליכה קצרה וקלילה החזירה אותנו לחווה שליד החניה ומשם לרכב שחיכה לנו. 


שמחים, גאים ומרוצים חזרנו בכביש הצר, מתפללים לא לפגוש מכוניות מולנו. חזרנו דרך העיירה היפה ולמלון שלנו. נגמר יום מאד מוצלח. יום ראשון בסדרה של ימי טיול נפלאים. על יום הטיול האחרון כתבתי כאן. מוזמנים לקרוא. 


השיר שהתנגן בראשי במהלך הטיול הוא: 

עוֹד חוֹזֵר הַנִיגוּן / נתן אלתרמן

עוֹד חוֹזֵר הַנִּגּוּן שֶזָנַחְתָּ לַשָוְא
וְהַדֶּרֶךְ עוֹדֶנָּה נִפְקַחַת לָאֹרֶךְ
וְעָנָן בְּשָמָיו וְאִילָן בִּגְשָמָיו
מְצַפִּים עוֹד לְךָ, עוֹבֵר אֹרַח.

וְהָרוּחַ תָּקוּם וּבְטִיסַת נַדְנֵדוֹת
יַעַבְרוּ הַבְּרָקִים מֵעָלֶיךָ
וְכִבְשָה וְאַיֶּלֶת תִּהְיֶינָה עֵדוֹת
שֶלִּטַּפְתָּ אוֹתָן וְהוֹסַפְתָּ לֶכֶת

שֶיָּדֶיךָ רֵיקוֹת וְעִירְךָ רְחוֹקָה
וְלֹא פַּעַם סָגַדְתָּ אַפַּיִם
לחֹרְשָה יְרֻקָּה וְאִשָּה בִּצְחוֹקָה
וְצַמֶּרֶת גְּשוּמַת עַפְעַפַּיִם.


פרטים טכניים: 

♦ אורך המסלול כ-11 ק"מ. עליה מצטברת כ-900 מ' (מכיוון שהמסלול מעגלי גם הירידה המצטברת היא כ-900 מ'). 
♦ הלכנו 5 שעות עם הפסקות בדרך. 
♦ נקודת ההתחלה נמצאת בגובה 1420 מ'. הנקודה הגבוהה במסלול נמצאת בגובה 2110 מ'. 
♦ לניווט נעזרנו באפליקציות בטלפון הנייד כי המפה שקנינו (3630 IGN) לא מכילה את אזור הטיול. המפה המתאימה היא מס' 3531. 
♦ על אזור הטיול מסופר בספר Mont Blanc Walks מאת Hillary Sharp בהוצאת Cicerone פרק 1 עמ' 50. 
♦ המסלול הזה פוגש בחלקו את ה TMB שהוא מסלול מעגלי שמקיף את המון-בלאן ועובר בצרפת, איטליה ושוויץ. 
♦ תאור המסלול כפי שנרשם באפליקצית Sports Tracker 


על היום האחרון בטיול כתבתי כאן, על העליה ברכבל לפסגה הגבוהה כתבתי כאן, כתבתי גם על הטיול שלנו ל- Mer de Glace. כדי שתשארו מעודכנים אני מזמינה אתכם להצטרף לרשימת התפוצה שלי. אשלח לכם גלויה למייל ובה איידע אתכם על כל פוסט חדש שאפרסם (רק זה לא יותר). תודה שהתלוותם אלי, זה משמח אותי מאד

אני רוצה לקבלת גלויות חדשות 

       


תגובות

Popular Posts

טיול זוגי חורפי בצפון איטליה – אהבה ותיקה

רשמים מהאי אויה Evia

שלושה מסלולי הליכה בבולגריה: 7 אגמים, 8 גשרים ומסלול אחד ללא שם